home moto Buty motocyklowe – co warto o nich wiedzieć?

Buty motocyklowe – co warto o nich wiedzieć?

Kompletujesz swój pierwszy strój motocyklisty i nie wiesz, jakie buty motocyklowe wybrać? A może zastanawiasz się, na co powinieneś zwracać uwagę podczas zakupu? Przeczytaj ten artykuł i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

Jakie buty motocyklowe wyróżniamy?

Szosowe buty motocyklowe dzielą się na dwie kategorie: na sportowe i turystyczne. Te pierwsze z nich posiadają tzw. slidery, a ich wszystkie protektory są umieszone na zewnątrz. Z kolei w obuwiu turystycznym nie ma już sliderów, a pozostałe protektory są tworzone tak, aby nie za bardzo rzucały się w oczy. Jeśli zaś chodzi o membrany to występują one znacznie częściej niż w wersjach sportowych. Od kilku lat popularne są również tzw. niskie buty, które kończą się tuż nad kostką i idealnie sprawdzają się na krótkich dystansach. Tego rodzaju buty motocyklowe powinno się jednak traktować jako dodatkową parę, a nie podstawowe obuwie motocyklowe. Osobną kategorię stanowią tzw. buty supermoto. Są to buty, które idealnie nadają się na szosę, jak i w teren, a wywodzą się od obuwia crossowego. Jednak w tym artykule skupimy się na modelach typowo szosowych.

Warto inwestować w buty wysokiej jakości

Powodów, dla których nie warto oszczędzać na butach, jest dużo. Po pierwsze nie opłaca się kupować najtańszych butów ze względu na ich wykonanie. Bardzo często dzieje się tak, że rozpadają się one w bardzo dziwnych miejscach, przez co nie wytrzymują dłużej niż jeden sezon. Drugim powodem jest bezpieczeństwo. Jeżeli but nie jest wysokiej jakości, wtedy nie możemy mieć pewności, że ochroni nas w razie wypadku. Nic w tym dziwnego. Jeśli będzie się on rozpadał, nie możemy liczyć, że zapewni nam bezpieczeństwo.

Na co zwracać uwagę w trakcie zakupów?

Na co zwracać uwagę, kiedy jesteśmy na zakupach? Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy kość piszczelowa jest chroniona przez protektor, czy przez miękką imitację, która nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa. Poza tym zwróć uwagę na to, aby kostki były osłonięte protektorami, najlepiej z obu stron buta. Pamiętaj o tym, że ochraniacz w środku nie powinien uwierać, tylko mieć miękkie wypełnienie oraz wyprofilowanie na kość. Także palce powinny być dobrze chronione. Na szczęście, większość producentów zwraca na tę kwestię uwagę, dzięki czemu buty motocyklowe zapewniają coraz większe bezpieczeństwo.