home Bez kategorii Czym jest napęd hybrydowy?

Czym jest napęd hybrydowy?

Czym jest napęd hybrydowy? Dlaczego warto wybrać hybrydę? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Jeśli zabraknie Ci informacji, zapraszamy na stronę: http://www.toyota.zabrze.pl/news/jazda-bez-ograniczen-jak-dziaa-naped-hybrydowy.json.

Czy auto może być przyjazne dla środowiska?

Na świecie jest całe mnóstwo ludzi, którym auto wyposażone w silnik inny niż spalinowy kojarzy się w sposób co najmniej nieco pejoratywny. Trudno o podanie konkretnego powodu takiego stanu rzeczy. Zdecydowanej większości takie rozwiązania kojarzą się z czymś w rodzaju fanaberii osób bogatych, które nie mają czego zrobić ze swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi, więc inwestują w rozmaite nowinki technologiczne. Jeśli nie stosują akurat tego argumentu, to wspomną na pewno o tym, że ich okolica jest skrajnie nieprzystosowana do regularnej jazdy autem wyposażonym w silnik elektryczny. Słuszną tezę o przyczynianiu się do zatruwania środowiska spalinami zbiją natomiast od razu pewnym stwierdzeniem, że stanowią tylko jedną cegiełkę olbrzymiej machiny. Nawet jeśli zdecydowaliby się na stosunkowo kosztowny wydatek celem zamiany auta na to bardziej przyjazne środowisku, to i tak na świecie pozostanie kilkanaście milionów aut spalinowych, które nadal będą zatruwać planetę, więc ich wysiłek na nic się nie zda. Należy jednak zauważyć, że wszystkie te argumenty są skutkiem zwykłej niewiedzy, stanowią powielenie bardzo krzywdzącego stereotypu. Wypada więc przyjrzeć się całemu tematowi nieco bliżej.

Czym jest auto z napędem hybrydowym?

Czym tak naprawdę jest napęd hybrydowy, czyli rozwiązanie wybierane chyba najczęściej przez osoby chcące zamienić swoje auto na model bardziej przyjazny środowisku? Większości osób od razu skojarzy się silnik elektryczny, część osób w rozmyślaniach być może pójdzie nieco dalej i pomyśli o różnego rodzaju biopaliwach. Jak wielkim zaskoczeniem może być więc fakt, że napęd hybrydowy zawiera w sobie silnik spalinowy. Oczywiście nie tylko – drugą jego częścią jest już sprzyjający środowisku silnik elektryczny. Oba silniki pracują jednocześnie w sposób dosyć wyrafinowany i skomplikowany – wraz z akumulatorem hybrydowym powodują ciągły przepływ energii i wzajemnie wspierają się w pracy uzupełniając swoje braki. I tak przy ruszaniu z miejsca, a więc przy rozruchu silnika, przy którym auto jest w stanie wypuścić z siebie nielichą ilość spalin, pracuje wyłącznie silnik elektryczny, przy pełnym gazie silnik spalinowy wespół z drugim zaczyna działać na najwyższych obrotach, a przy hamowaniu silnik elektryczny jest wyłączany, by odzyskać choć część energii. Dzięki akumulatorowi energia ta może zostać wykorzystana po raz kolejny, co odbije się w bardzo pozytywny sposób na sumie pieniędzy, jaką wydaje się z reguły na paliwo.

Toyota wiedzie prym

Wiodącym producentem aut hybrydowych jest oczywiście Toyota. Marka bez dwóch zdań słynie z rozwiązań, które sprzyjają ochronie środowiska i jest jedną z pierwszych, tak odważnie i zdecydowanie w nie inwestujących. Sztandarowym modelem korzystającym z tego rozwiązania jest oczywiście legendarna poniekąd Toyota Prius, mająca opinię auta niezawodnego i estetycznego. Osoba zainteresowana zakupem auta ekologicznego nie jest jednak oczywiście ograniczona wyłącznie do tego modelu. Zaskakującym faktem może być, że powstały hybrydowe wersje także tych najpopularniejszych modeli, takich jak na przykład szalenie popularna w Polsce Toyota Yaris i Auris.

Decydując się zatem na auto o napędzie hybrydowym, mamy do dyspozycji kilka bardzo rozsądnych modeli, sprzyjających zarówno zagadnieniu ochrony środowiska, jak i walorom stricte estetycznych. Hybrydy tego typu są z całą pewnością rozwiązaniem przyszłości, które w miarę upływu czasu będą tylko zyskiwać na popularności. Z tego względu warto się nimi zainteresować już teraz, by móc z dumą powiedzieć, że korzystało się z tego pionierskiego rozwiązania jeszcze wtedy, gdy nie było ono powszechnym standardem.