home Media Digital Signage w służbie kampanii politycznych

Digital Signage w służbie kampanii politycznych

Już za kilka miesięcy kolejne wybory. To spore wyzwanie dla sztabów politycznych. Metod zdobycia jak największej ilości głosów jest wiele. Żeby dobry marketing polityczny był skuteczny, musi być wspierany nowoczesnymi urządzeniami i rozwiązaniami. W dobie cyfryzacji bez takich technik ani rusz.

Dobra prezentacja to podstawa

Wie o tym każdy specjalista marketingu politycznego. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, by kandydat dobrze wyglądał i miał elegancko dobrany garnitur, ale żeby jego przemówienie poruszyło wszystkich obecnych na wiecu wyborczym. Polityk powinien być dobrze słyszalny i widoczny dla zgromadzonych. Digital Signage znacznie ułatwia zadanie organizatorom. Wykorzystanie techniki komunikacji cyfrowej jest w obecnych czasach niezbędne. Nowoczesnym sposobem na zjednanie tłumów jest zastosowanie ściany wideo. Urządzenie składa się z z wielu ekranów opartach na technologii bezszwowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przekaz ma szanse dotrzeć do większości osób. Nie wszyscy ludzie są w stanie zobaczyć swojego kandydata na własne oczy, bo nie są się w stanie przebić przez tłum i podejść bliżej. Ustawienie ściany wideo na scenie znacznie ułatwi dotarcie z przekazem do zebranych osób. W przypadku komunikacji z wyborcami bycie rozpoznawalnym ma ogromne znaczenie, bo wzbudza zaufanie i budowanie poczucia wspólnoty. Słuchacz ma wrażenie, że jest cząstką zbiorowego podmiotu „my”.

Mowa ciała i język korzyści

O sukcesie, oprócz wykorzystania techniki Digital Signage, decyduje również zachowanie kandydata. Ważna jest mowa ciała i język, jakim się posługuje. Jednym z kluczowych elementów wypowiedzi polityków jest poczucie przynależności do grupy. Stąd w wypowiedziach intratnych polityków tak dużo miejsca zajmują sformowania typu: „my”, „musimy”, „chodźmy” itp., które uniformizują grupę, pozwalając na stworzenie iluzji, że „razem” uda się iść po zwycięstwo. Posługiwanie się podmiotem zbiorowym jest we wszelkich kampaniach politycznych bardzo ważne. Oprócz tego istotne są hasła nawołujące do sukcesu, jak „damy radę”, „z nami możesz więcej”, „wygramy”. Nawet jeśli okaże się, że partia nie wygra wyborów, to dzięki takim hasłom ma znacznie większe szanse szanse na zdobycie poparcia. Trzeba również posługiwać się językiem korzyści, by przedstawić wszystko w taki sposób, by jak najbardziej zainteresować słuchaczy. W populistycznych hasłach polityk musi starać się podkreślać zalety swojego programu, by przekonać, że to właśnie na niego warto oddać głos.

Spotkania na żywo to jedno, ale dotarcie z komunikatem do ludzi za pośrednictwem internetu to drugie. W dzisiejszych czasach obecność w sieci znacznie zwiększa szanse na odniesienie spektakularnego sukcesu. Odpowiedzialni sztabowcy muszą zadbać o wizerunek polityka w internecie. Profesjonalnie zrobiona strona www jest ważna, bo ludzie często szukają informacji o założeniach partyjnych przy użyciu nowoczesnych technik przekazu. Warto zadbać o obecność w mediach społecznościowych – szczególnie, jeśli chcemy dotrzeć do najmłodszej grupy odbiorów. Bez Facebooka i Twittera obecnie nie można się obyć. To właśnie za pośrednictwem tych kanałów polityk ma szanse nawiązać kontakt z przeciętnym Kowalskim. Korzystanie z tego typu narzędzi znacznie zmniejsza dystans pomiędzy wyborcami. Kampania wyborcza ma wiele twarzy, a sposobów dotarcia do ludzi z przekazem jest całe mnóstwo. Trzeba wykorzystać różne metody komunikacji, by w rozliczeniu końcowym sięgnąć po zwycięstwo.