home Hobby Jak odpowiednio dobrać drony DJI aby okazały się przydatne?

Jak odpowiednio dobrać drony DJI aby okazały się przydatne?

Jesteśmy zapalonymi fotografami lub filmowcami i stwierdziliśmy, że chcemy mieć drona, który pomoże nam uzyskać zdjęcia z lotu ptaka bez wynajmowania samolotu? Warto przed zakupem dokładnie przejrzeć oferty i zapoznać się z panującymi zasadami, aby wydatek okazał się trafiony.

Drony różnią się masą oraz zasięgiem

To dwie najważniejsze cechy, które musimy sprawdzić podczas zakupu. Generalnie drony DJI możemy podzielić na trzy kategorie wagowe: do 2 kg, od 2 do 7 kg i od 7 do 12 kg. Jeśli chodzi o zasięg to jest on ważny zarówno pod względem wysokości, na jaką może się wzbić nasza zabawka, ale również odległości i tego, czy możemy ją stracić z oczu czy musi być w zasięgu wzroku, a tym samym pilota sterującego. Wbrew pozorom te najlżejsze wcale nie muszą mieć największego zasięgu. Różnią się one również budową i ilością śmigieł, które go napędzają. Najprostsze w budowie podobne są do małych helikopterów i mają tylko jedno śmigło, najbardziej profesjonalne mają ich nawet osiem. Pamiętajmy również aby sprawdzić, jak długo po ładowaniu może dron latać, ponieważ kurs może nie dać nam odpowiednich zdjęć. Dodajmy również, że rozpiętość cenowa dronów jest ogromna. Drony DJI dostaniemy już od 100 zł, ale może też kupić bardziej profesjonalne za kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od parametrów, które chcemy uzyskać.

Profesjonaliści muszą mieć egzamin

Jeżeli nasz dron wykorzystujemy tylko do własnych celów, a zdjęć nie udostępniamy komercyjnie, możemy z niego korzystać dowolnie, z zachowaniem bezpieczeństwa w powietrzu i nielataniu w strefach zamkniętych (na przykład na lotnisku). Jeśli jednak w jakikolwiek sposób zarabiamy na zdjęciach robionych z lotu ptaka, wtedy aby korzystać z tego małego urządzenia musimy mieć odpowiednie uprawnienia. Daje je zdanie egzaminu, który organizuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Możemy na nim zdobyć trzy uprawnienia: do latania bezzałogowym statkiem powietrznym w zasięgu wzroku, poza zasięgiem wzroku lub zostania instruktorem. Jest to egzamin państwowy i płatny, po którym możemy używać naszego drona do celów komercyjnych. W przeciwnym wypadku możemy zapłacić wysoką karę finansową.