home Motoryzacja, NEWS Kupno auta używanego – procedura.

Kupno auta używanego – procedura.

Prędzej, czy później przychodzi czas na zmianę samochodu, dziś opiszemy rynek samochodów do roku 2000, czyli do około siedmiu tysięcy złotych. Kupno auta nowszego, droższego przebiega trochę inaczej.

W zasadzie rynek niskobudżetowy jaki prezentujemy zawiera w sobie różne marki samochodów w różnym stanie, jak i od różnych ludzi. Najczęściej spotykane samochody na serwisach aukcyjnych to tak zwane bezwypadkowe perełki sprowadzone zza zachodniej granicy naszego kraju.

Kupujesz auto sprawdź Tani kredyt samochodowy

Oczywiście zdjęcia zachęcają do kupna takiego samochodu, są wspaniałej jakości, lakier jest w idealnym stanie, bez najmniejszego zarysowania, wnętrze samochodu jest zadbane, nie ma nawet najmniejszego okruszka brudu. Po wypatrzeniu takiego samochodu umawiamy się na oględziny zaopatrzeni w miernik lakieru. Po przyjeździe na miejsce oględzin gdzieś w rogu komisu zauważamy naszą perełkę, udając się pewnym krokiem w jej stronę w celu oglądnięcia samochodu z bliższa wychodzi do nas popularny w sieci Typowy Mirek – handlarz, przedsiębiorca, który od momentu przywitania się opowiada nam o wspaniałości i bez wypadkowości tego samochodu. Oglądając samochód widzimy, ze lakier został odświeżony i została nałożona ogromna warstwa wosku, dlatego samochód się świeci i bije blaskiem. Wsiadając do środka jest czysto niczym w laboratorium, lecz unosi się nieprzyjemny zapach chemii… Podczas oględzin Pan Mirosław zagaduje nas, że w Niemczech jedyny właściciel, nie palący – najczęściej kobieta lub starszy mężczyzna.

Po wyciągnięciu naszego urządzenia do mierzenia grubości powłoki lakierniczej Pan Mirosław nagle schodzi z tonu i jego mina wydaje się być mniej podekscytowana. Sprawdzając poszczególne elementy samochodu okazuje się, że oprócz dachu trzy czwarte samochodu jest pomalowane a na jednej czwartej jest taka warstwa szpachlówki artystycznej, że nasz miernik nie potrafi się przez nią przebić. Po takim sprawdzeniu samochodu Pan z komisu przyznaje się do błędu i zastanawia się jak mógł się tak pomylić sprowadzając taką perełkę, oczywiście wszystko wina Turków! Po takiej czynności nie ma raczej sensu sprawdzania stanu technicznego samochodu, ponieważ skoro wizualnie zostaliśmy oszukani, to mechanicznie raczej nie będzie inaczej. Kolejną częścią ogłoszeń są ogłoszenia, które z założenia nas nie interesują, ze względu na to, że na pierwszy rzut oka widać, że jest coś nie tak. I najmniejszą, ale najbardziej nas interesującą grupą samochodów są aukcje od osób prywatnych. Zdjęcia raczej nie są fenomenalnej jakości, samochód patrząc na rocznik i przebieg oceniamy raczej na wiarygodny. Więc umawiamy się na oględziny, pytając o to czy samochód jest po wypadku, najczęściej słyszymy, że miał gdzieś jakąś stłuczkę lub jakieś otarcie. Taka informacja powinna nas zadowolić, ponieważ rzetelność sprzedającego jest dla nas najważniejsza. Sprzedający opowiada co było niedawno wymienione, a co przydałoby się wymienić – najczęściej są to jakieś drobne naprawy. Samochód często okazuje się jak najbardziej sprawny technicznie i w pełni nas zadowala, decyzja jaką podejmiemy po takich oględzinach zależy tylko od nas.

Podsumowując kupno auta najważniejszą cechą dla nas podczas kupna samochodu jest rzetelność sprzedającego, cecha drugorzędna to bezwypadkowa perełka. Zasada podczas kupna jest taka, lepiej kupić samochód od rzetelnego człowieka niż oszusta. Pamiętając, że handlarze żyją z tego, że sprzedadzą nam nie do końca taką "perełkę" jaką nam oferowali przez internet.