home Motoryzacja Niezawodne części do maszyn rolniczych, które usprawnią Twoją pracę

Niezawodne części do maszyn rolniczych, które usprawnią Twoją pracę

Praca rolnika to od zawsze ciężka praca. Dawniej trudności wynikały przede wszystkim z tego, że rolnicy nie posiadali maszyn, które pomagałyby im w pracy, wszystkie czynności trzeba było wykonywać ręcznie. Było to niezwykle męczące zadanie, dlatego zawsze do prac przy żniwach, a także przy zasiewach angażowane były całe rodziny, najczęściej łącznie z dziećmi.

Ciężka praca

Pierwsze usprawnienia pojawiły się, co prawda, już wieki temu, ale nie były specjalnie pomocne, na początku maszyny rolnicze były drewniane, pług ciągnął koń, a i tak większość pracy wykonywać musieli ludzie. Drewniane urządzenia często się psuły, a nowe części do maszyn rolniczych wykonywać trzeba było albo samemu, albo zlecać tę pracę cieślom, co z kolei bywało niezwykle kosztowne.

Najważniejszy był jednak właśnie koń, to zwierzę bardzo cenne, dlatego każdy gospodarz dbał o nie czasem bardziej, niż o siebie samego. Później zaczęły pojawiać się pierwsze bardziej skomplikowane urządzenia, ale było to możliwe dopiero całkiem niedawno, bo mniej więcej w dziewiętnastym wieku. Pierwszy ciągnik do swojej dyspozycji rolnicy otrzymali dopiero w wieku dwudziestym, a dokładniej w 1922 roku.

Maszyna była jednak na tyle droga, że i tak większość zarządców gruntów rolnych wolała nadal wykorzystywać pracę rąk ludzkich, niż inwestować w maszynę. Ten pierwszy ciągnik wyjechał z fabryki firmy, która do dziś zapewnia rolnikom świetny sprzęt, to znaczy z Ursusa. W taki sposób nagle praca rolnika stała się bardziej zautomatyzowana, od tamtej pory cały czas pojawiały się coraz to nowe pojazdy, które dawały i dają możliwość szybszego radzenia sobie ze żniwami i innymi pracami rolnymi. Ciągniki i kombajny oraz części do maszyn rolniczych na pewno sprawiają, że praca ma inny charakter, niż dawniej, ale nadal jest bardzo wymagająca.

Automatyzacja pracy

Takie przemiany techniczne sprawiły, że nastąpiły także przemiany społeczne. Zdecydowanie zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze rolniczym, a skoro ludzie nie mogli już znaleźć pracy na wsi to zaczęli przenosić się do miasta i zatrudnienia poszukiwać w fabrykach. W ten sposób kolejne kraje wchodziły w epokę przemysłową, a wychodziły z rolniczej.

Jeszcze później większość zatrudnienia zaczęły przejmować usługi i taka sytuacja ma miejsce do dziś, choć oczywiście następuje to w różnych krajach w różnym tempie. Dziś w rolnictwie zatrudnienie jest najmniejsze, rolnicy stanowią tylko kilka procent osób pracujących. Zmieniła się także społeczna pozycja rolnika, niegdyś chełbiony przez ludzi, jako żywiciel narodu, dziś często zapominany i niedoceniany przez ogół. A przecież pomimo wykorzystywania maszyn ta praca nadal jest ciężka i bardzo czasochłonna.

Co robi rolnik?

Dobry rolnik musi posiadać tak naprawdę wiele umiejętności z różnych dziedzin. Dobrze, jeśli potrafi zmieniać części do maszyn rolniczych – Września, ponieważ wtedy naprawy mniej go kosztują, musi umieć zarządzać zespołem, bo najczęściej zatrudnia pracowników, musi znać się na finansach i prawie, jeśli chce pozyskiwać dotacje, jeśli chce sprzedawać swoje produkty, a jednocześnie, a właściwie przede wszystkim musi po prostu znać się na uprawie roślin, bo najczęściej te dwie działalności idą ze sobą w parze. Kto z nas ma tak szeroki zakres obowiązków i musi umieć tak wiele rzeczy? Kto łączy pracę fizyczną z intelektualną? Nasze stanowiska są najczęściej bardziej ograniczone kompetencyjnie, więc nie pogardzajmy nigdy rolnikiem.