home Kariera Pisanie CV nie musi być trudne. Jakie są najważniejsze zasady?

Pisanie CV nie musi być trudne. Jakie są najważniejsze zasady?

Straciliśmy prace, a może chcemy zmienić dotychczasową? Pierwszym etapem w każdej rekrutacji jest zawsze wysłanie dokumentów aplikacyjnych, a wiele osób uważa, że ich przygotowanie nie jest łatwe. Wcale nie musi tak być, trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach, które sprawią, że nasze CV będzie bardziej dostrzegalne.

Czytelnie, z najważniejszymi informacjami

Przede wszystkim zastanówmy się, jakie doświadczenie i szkoły mamy skończone. Możemy wszystko spisać na kartce, żeby o niczym nie zapomnieć. Nie każdy punkt znajdzie się jednak w naszym dokumencie, ponieważ profesjonalne pisanie CV polega na tym, żeby umieścić w nim tylko najpotrzebniejsze informacje. Sprawdźmy, jakie doświadczenie i z którego poprzedniego stanowiska będzie pozytywnie rzutowało na naszą kandydaturę. Wszystkie szkolenia i kursy, dzięki którym podnieśliśmy kwalifikacje, wymienione jako niezbędne w ogłoszeniu o pracę, na pewno będą kolejnym atutem. Nie wpisujmy do CV punktów nieistotnych, przez które rekruter może nie doczytać najważniejszych kwestii, a przez to odrzucić nasze dokumenty. Jeżeli bowiem skończyliśmy wyższe studia, nieistotne jest do jakiej szkoły pogimnazjalnej uczęszczaliśmy. Praca na zmywaku nie będzie źródłem doświadczenia potrzebnym do pracy w biurze obsługi, chyba, że na przykład odbywała się za granicą i dzięki niej podszkoliliśmy język. W ten sposób warto przemyśleć całą naszą drogę zawodową i uwypuklić jej najmocniejsze punkty.

Pobieżne przeglądanie i subiektywna ocena

Każdy rekruter jest w pewien sposób subiektywny i nigdy nie wiemy, co może się mu spodobać. Jeżeli jednak nasze CV będzie estetyczne i czytelne na pewno mamy większe szanse, że zwróci na nas uwagę. Pierwsze przeglądanie dokumentów zazwyczaj odbywa się pobieżnie, a pozostawia się te, które w jakikolwiek sposób zainteresowały osobę zajmującą się przyjmowaniem pracowników. Nie chodzi tu o wyróżnienie się przez liczbę ozdobników czy kolory czcionek, bo one zazwyczaj utrudniają dostęp do najważniejszych informacji, ale o wyszczególnienie i odpowiednie podkreślenie tego, co na tym stanowisku jest najbardziej pożądane i zostało wymienione w ogłoszeniu o pracę. Nie możemy sobie też pozwolić na żadne błędy ortograficzne czy interpunkcyjne, ani na literówki. Mogą nas one zdyskredytować w oczach potencjalnego pracodawcy. Warto więc przed wysłaniem jeszcze raz przeczytać nasz dokument. Pisanie CV możemy również powierzyć profesjonalistą, którzy na co dzień zajmują się przygotowaniem podań. Pracownicy takich firm doskonale wiedzą, na jakich stanowiskach, jakie cechy są najbardziej pożądane i pozwolą nam wyciągnąć na wierzch to, co u nas będzie najbardziej korzystne. Często sami bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może okazać się naszym największym atutem u potencjalnego pracodawcy.