home Kariera Profesjonalne CV i dobry ubiór, czyli jak dostać pracę marzeń

Profesjonalne CV i dobry ubiór, czyli jak dostać pracę marzeń

O dobrą posadę nie jest łatwo. Wprawdzie ofert na portalach branżowych jest sporo, ale w większości nie są one atrakcyjne i kompletnie nie pasują do naszych kwalifikacji i predyspozycji zawodowych. Żeby znaleźć upragnioną pracę, trzeba się dobrze zaprezentować nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjne, ale również w trakcie aplikacji. Dokumenty, które wysyłamy muszą być perfekcyjne.

Profesjonalne CV to podstawa

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aplikując na wymarzone stanowisko jest przygotowanie dokumentów. Wbrew pozorom nie jest to banalnym zadaniem, bo kiedy na jedno miejsce zgłasza się kilkuset kandydatów trzeba się czymś wyróżnić. Profesjonalne CV powinno być dostosowane do oczekiwań pracodawcy. Zanim naciśniemy „wyślij”, zastanówmy się, czy dokumenty są dobrze opracowane i spełniają wymogi rekrutera. Jeśli w ogłoszeniu jest wyraźnie wytłuszczona znajomość języków obcych jako warunek konieczny, a my nawet nie potrafimy sklecić jednego zdania, to nie ma sensu aplikować. W ten sposób marnujemy jedynie czas swój i osoby odpowiedzialnej za nabór pracowników. Zwróćmy uwagę na to, jakie umiejętności na danym stanowisku są ważne i wyróżnijmy je w formularzu. Twoje profesjonalne CV musi być dopracowane w każdym szczególe. Ważne rzeczy wytłuszczone, a całość napisana językiem korzyści, ale zarazem zwięźle. Pamiętajmy, że rekruter nie ma ochoty, by zapoznawać się szczegółowo z każdą otrzymaną aplikacją. Najczęściej skanuje dokument wzrokiem i zwraca uwagę jedynie na ważne rzeczy. Dobrym pomysłem jest powierzenie wykonania CV specjalistycznym firmom, które zajmują się tym na co dzień. W ten sposób zyskamy pewność, że będzie ono perfekcyjnie przygotowane.

Jak zachować się na rozmowie?

Jeśli już doczekamy się upragnionego telefonu i zaproszenia na spotkanie, dobrze się przygotujmy i pamiętajmy, że liczy się pierwsze wrażenie. Trzeba zwrócić uwagę na ubiór. Musimy dobrze wyglądać, ale jednocześnie nasz styl nie może być zbyt agresywny. Doskonałym pomysłem jest dobrze skrojona marynarka w stonowanych barwach. Żeby ożywić nasz strój można pomyśleć o subtelnych dodatkach: spinkach do mankietów, biżuterii, opaskach itp. Ubranie powinno dobrze na nas leżeć i nie krępować ruchów, bo zamiast o ważnych kwestiach, będziemy myśleć o tym, by jak najszybciej zrzucić z siebie niewygodne ciuchy. Poza tym świadomość, że dobrze się prezentujemy dodaje pewności siebie i odwagi – co w trakcie rozmowy o pracę jest szczególnie ważne. Stres działa na naszą niekorzyść. Sprawia, że nie potrafimy wykrzesać z siebie logicznego zdania i nie pokazujemy się z dobrej strony. Równie ważna jest znajomość firmy. Warto zapoznać się z profilem działalności przedsiębiorstwa, do którego aplikowaliśmy. Wtedy pracodawca będzie widział, że zależy nam na objęciu stanowiska właśnie u niego i że poważnie go traktujemy. Dobrze jest tuż przed samym spotkaniem jeszcze raz przeczytać ogłoszenie, by wiedzieć jakie musimy spełniać oczekiwania, co jest ważne dla naszego potencjalnego szefa. Jednym słowem o czym mówić, by dobrze wypaść. Można spróbować przygotować sobie odpowiedzi na pytania, dlaczego akurat ta firma, czym wyróżniam się na tle konkurencji. Podczas rozmów trzeba umieć dobrze wyjaśnić te kwestie. Poza tym niezwykle istotna jest mowa ciała. Trzeba być pewnym siebie. Nie można mieć spuszczonej głowy i panować nad ruchem rąk. Żeby powstrzymać drżenie, dobrym pomysłem jest trzymanie długopisu, który pozwoli nam powstrzymać niekontrolowane odruchy.