home Ogólne Wdrożenie systemu ERP – o tym musisz wiedzieć

Wdrożenie systemu ERP – o tym musisz wiedzieć

Wdrożenie systemu ERP, jeśli ma być przeprowadzone poprawnie, wymaga wysiłku nie tylko ze strony firmy zewnętrznej, która została obarczona tym niełatwym zadaniem, ale także od ciebie i twoich pracowników. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz rozważać wdrożenie systemu ERP.

Szacowanie potrzeb

Pierwszym etapem wdrożenia systemów klasy ERP, jak i wszystkich rozwiązań technologicznych mających na celu usprawnienie działania firmy, jest oszacowanie twoich potrzeb i zastanowienie się nad tym, co musisz zmienić, żeby przedsiębiorstwo działało lepiej. Kiedy już to będziesz wiedzieć, czas na plan.

Bez planu ani rusz

Niezależnie od tego, jak skomplikowany system ERP chcesz wdrażać, czy będzie do bardziej okrojony, jakkolwiek wciąż jak najbardziej funkcjonalny, Comarch Optima czy kombajn z półki ERP XL, bez skrupulatnie przygotowanego planu nie masz co liczyć na prawidłową integrację i wdrożenie systemu. Dlaczego?
Stworzenie planu działania to nie tylko etap, w którym podejmiesz decyzję, kiedy wdrożyć poszczególne elementy i wyznaczysz osoby odpowiedzialne za realizację zadań. To także moment, w którym podejmować będziesz decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość twojej firmy i sposób jej funkcjonowania. To właśnie od podjętej strategii będzie zależał twój sukces biznesowy – lub jego brak, nie bagatelizuj więc tego etapu.

Weryfikacja koncepcji

To, że wydaje ci się, że stworzona przez ciebie koncepcja i plan mają sens biznesowy, jeszcze nie oznacza, że rzeczywiście tak jest. Swoją pierwotną koncepcje zawsze powinieneś traktować jako prototyp albo wersję beta – to tylko punk wyjścia do stworzenia końcowego systemu, więc nigdy nie powinieneś go traktować jako gotowy produkt. Prawda jest taka, że żeby system działał optymalnie, trzeba go zweryfikować, zestawiając go z rzeczywistą strukturą firmy, potrzebami poszczególnych działów oraz efektami, które planujesz osiągnąć.
Na etapie weryfikacji koncepcji musisz, mówiąc obrazowo, przeprowadzić zderzenie planów z rzeczywistością. Jak to zrobić? Oczywiście testami!

Wprowadzenie poprawek

Po tym jak przetestujesz swoją koncepcję, zweryfikujesz jej działanie i wyłapiesz wszystkie mankamenty, czas na prowadzenie zmian. Nie powinieneś się przejmować, jeśli będzie ich dużo – prawda jest taka, że bardziej niepokojącą sytuacją jest brak jakichkolwiek poprawek, bo może oznaczać, że nie do końca rozsądnie rozplanowałeś etap testowy.
Jeśli wszystkie te etapy masz już za sobą, najwyższy czas na start systemu. Powodzenia!